Serial Stargate – amerykański serial science fiction

„Stargate” to amerykański serial science fiction, który skupia się na eksploracji galaktyki przez załogę amerykańskiej bazy wojskowej, która korzysta z tajemniczego urządzenia zwanego Stargate, aby podróżować między różnymi planetami. Serial składa się z trzech różnych serii: „Stargate SG-1”, „Stargate Atlantis” i „Stargate Universe”. Każda seria skupia się na innej załodze i innej misji, ale wszystkie opierają się na podobnych motywach i konceptach.

Serial Stargate – serie

„Stargate” to amerykański serial science fiction składający się z trzech różnych serii:

 1. „Stargate SG-1” – powstała w 1997 roku i była emitowana przez 10 sezonów do 2007 roku. Opowiada o załodze bazy wojskowej, która podróżuje przez Stargate do różnych planet i walczy z nieprzyjaznymi rasami.
 2. „Stargate Atlantis” – powstała w 2004 roku i była emitowana przez 5 sezonów do 2009 roku. Opowiada o ekspedycji, która odkrywa tajemnicze miasto-statek Atlantis i kontynuuje eksplorację galaktyki.
 3. „Stargate Universe” – powstała w 2009 roku i była emitowana przez 2 sezony do 2011 roku. Opowiada o załodze pokładu statku kosmicznego Destiny, który zostaje uwięziony w odległej galaktyce i musi walczyć o przetrwanie.

Wszystkie trzy serie opierają się na podobnych motywach i konceptach, ale skupiają się na różnych załogach i misjach.

Stargate SG-1

„Stargate SG-1” jest pierwszą serią amerykańskiego serialu science fiction „Stargate”. Opowiada o załodze bazy wojskowej, która korzysta z tajemniczego urządzenia zwanego Stargate, aby podróżować między różnymi planetami i walczyć z nieprzyjaznymi rasami.

Serial skupia się na załodze SG-1, która jest pierwszą zespołem wysłanym przez Stargate. Ich misja polega na poszukiwaniu nowych źródeł energii i technologii, jak również na ochronie Ziemi przed nieprzyjaznymi rasami. Załoga SG-1 składa się z komandosa, antropologa, naukowca i specjalisty od Stargate.

Serial oparty jest na filmie science fiction z 1994 roku o tym samym tytule. Przez 10 sezonów, SG-1 zmierza z wyzwaniami, które pojawiają się na swojej drodze, odkrywając nowe galaktyki, kultury i rasy, przy jednoczesnym walce o przetrwanie swojej planety i swoich bliskich.

Stargate Atlantis

„Stargate Atlantis” jest drugą serią amerykańskiego serialu science fiction „Stargate”. Opowiada o ekspedycji, która odkrywa tajemnicze miasto-statek Atlantis i kontynuuje eksplorację galaktyki.

Serial skupia się na załodze Atlantis, która jest pierwszą zespołem wysłanym przez Stargate do miasta Atlantis. Ich misja polega na odkrywaniu nowych światów, poznawaniu nowych cywilizacji i walce z nieprzyjaznymi rasami.

Serial rozpoczyna się od odkrycia miasta-statku Atlantis, które pochodzi z pierwotnej cywilizacji ZPM (Zero Point Module) i jest ukryte na planecie Lantea. Załoga Atlantis składa się z naukowców, wojskowych, specjalistów od Stargate oraz innych specjalistów.

Przez 5 sezonów, załoga Atlantis zmierza z wyzwaniami, które pojawiają się na swojej drodze, odkrywając nowe galaktyki, kultury i rasy, przy jednoczesnym walce o przetrwanie swojego miasta-statku i swoich bliskich.

Stargate Universe

„Stargate Universe” jest trzecią serią amerykańskiego serialu science fiction „Stargate”. Opowiada o załodze pokładu statku kosmicznego Destiny, który zostaje uwięziony w odległej galaktyce i musi walczyć o przetrwanie.

Serial skupia się na załodze Destiny, która zostaje przypadkowo przeniesiona na statek kosmiczny Destiny, który jest uwięziony w odległej galaktyce. Ich misja polega na przetrwaniu, odkrywaniu nowych światów i poszukiwaniu sposobu powrotu na Ziemię.

Serial rozpoczyna się od przypadkowego przeniesienia załogi na statek kosmiczny Destiny, który jest uwięziony w odległej galaktyce. Załoga składa się z naukowców, wojskowych, specjalistów od Stargate oraz innych specjalistów.

Przez 2 sezony, załoga Destiny zmierza z wyzwaniami, które pojawiają się na swojej drodze, odkrywając nowe galaktyki, kultury i rasy, przy jednoczesnym walce o przetrwanie swojego statku kosmicznego i swoich bliskich.

Serial Stargate – aktorzy

„Stargate” to serial, który składa się z trzech różnych serii, każda z nich miała swoich głównych bohaterów i aktorów odgrywających ich role:

 1. „Stargate SG-1” – głównymi aktorami byli:
 • Richard Dean Anderson jako generał Jonathan „Jack” O’Neill
 • Amanda Tapping jako doktor Samantha Carter
 • Michael Shanks jako doktor Daniel Jackson
 • Christopher Judge jako Teal’c
 1. „Stargate Atlantis” – głównymi aktorami byli:
 • Joe Flanigan jako komandor John Sheppard
 • Rachel Luttrell jako Teyla Emmagan
 • Jason Momoa jako Ronon Dex
 • David Hewlett jako doktor Rodney McKay
 1. „Stargate Universe” – głównymi aktorami byli:
 • Robert Carlyle jako doktor Nicholas Rush
 • Justin Louis jako kapitan Matthew Scott
 • Brian J. Smith jako komandor Steven Caldwell
 • Elyse Levesque jako Chloe Armstrong

Oprócz głównych aktorów, każda seria miała również innych aktorów, którzy odgrywali ważne role, jak również gościnnie występujących.

Serial Stargate – jaką popularnością cieszyły się serie

Serial „Stargate” cieszył się dużą popularnością zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Każda z trzech serii miała swoje zwolenników, a wszystkie razem zebrały bardzo dobre recenzje od krytyków i widzów.

„Stargate SG-1” był emitowany przez 10 sezonów, co jest imponującym wynikiem dla serialu science fiction. Serial cieszył się dużą widownią, a także uzyskał pozytywne recenzje od krytyków. W trakcie emisji „Stargate SG-1” zdobył wiele nagród i nominacji, w tym wiele nagród za efekty specjalne.

„Stargate Atlantis” również zebrała pozytywne recenzje i cieszyła się dużą popularnością wśród widzów. Chociaż nie była tak popularna jak „Stargate SG-1”, zdobyła również wiele nagród i nominacji, w tym nagrodę Emmy za najlepsze efekty specjalne.

„Stargate Universe” miał mniejszą popularność niż poprzednie serie, jednak wciąż cieszył się dobrym przyjęciem przez widzów i krytyków. Zdobył również kilka nagród i nominacji, w tym za efekty specjalne.

Wszystkie trzy serie „Stargate” zbudowały silną i oddaną społeczność fanów, którzy nadal utrzymują kontakt i wymieniają się opiniami na temat serialu.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.